Mykologická exkurze ze Skalice-Záhoří do Frýdku-Místku podél PP Profil Morávky – krátký report

V sobotu 4. září 2021 se na okraji Skalice-Záhoří sešlo 30 zájemců na první z tohoročních mykologických exkurzí Moravskoslezské pobočky ČBS pořádaných ve spolupráci s Muzeem Beskyd. Území je známo výskytem vzácných teplomilných a vápnomilných druhů, avšak během exkurze se žádný z těchto vzácnějších druhů nepodařilo najít.

Po výstupu na jihovýchodní úbočí vrchu Skalická Strážnice cesta pokračovala až ke kostelu ve Skalici. Růst hub zde byl velmi slabý, ale podařilo se aspoň najít zajímavou bedlu Konrádovu (Macrolepiota konradii), pěkně vyvinutou plodnici choroše ostropórky topolové (Oxyporus populinus) nebo silně vonnou strmělku anýzku (Clitocybe odora). Od kostela cesta vedla přes okraj kóty Vrchy do údolí řeky Morávky. Tady byly nalezeny mohutný vějířovec obrovský (Meripilus giganteus) a několik druhů holubinek (Russula spp.).

Podél řeky Morávky vedla cesta hlubokým kaňonovitým údolím, které řeka vyhloubila během nedávné minulosti. O změnách vodního toku a jeho okolí vyvolaných lidskou činností názorně informoval David Hlisnikovský, který také ilustroval dopady na krajinu a živou přírodu. Okolo řeky byl růst hub, oproti letům minulým, značně chudý. Ale našla se zde přímo ukázková muchomůrka zelená (Amanita phalloides) a pak pěkně barevná závojenka játrová (Entoloma pleopodium). Přesto, že se očekávání nálezu zajímavých druhů hub nenaplnilo, účastníci měli možnost vidět druhů několik desítek. A někteří si trochu hub odnášeli i domů v košíku. 

Text a foto: Jiří Lederer

Foto 1: Bedla Konrádova ( Macrolepiota konradii) nalezena na několika místech nad Záhořím.

Foto 2: Ukázková plodnice muchomůrky zelené (Amanita phaloides) v PP Profil Morávky.

Foto 3. Krásně zbarvená závojenka játrová (Entoloma pleopodium).

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2021. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.